Pri okienku, alebo do uličky?

Pri okienku, alebo do uličky?Aké sú najžiadanejšie sedadlá v lietadle? Briti neznášajú, keď si v lietadlách musia sadnúť dostredu. Portugalci preferujú miesta pri okienku. Postarší cestujúcich zase častejšie uvidíte sedieť do uličky. K týmto a ďalším záverom došli nízkonákladové aerolinky easyJet na základe ankety medzi svojimi zákazníkmi.

Ten, kto aspoň sem tam cestuje lietadlom, vie, aké nepríjemné je presedieť niekoľko hodín na mieste, ktoré mu nevyhovuje. Pasažier tam napríklad má málo miesta na nohy, nemá možnosť si pri únave oprieť hlavu alebo sa cíti stiesnene. Na základe týchto skúseností si potom cestujúci pri ďalšom lete vyberajú sedadlo. 

Práve spoločné znaky rôznych národnostných i vekových skupín pri voľbe konkrétnych sedadiel na palube lietadla pozorovala letecká spoločnosť easyJet. O výsledkoch prieskumu vychádzajúceho z odpovedí desiatich miliónov pasažierov informoval v polovici tohto týždňa britský denník Daily Mail.

Aerolinky prišli s tvrdením, že úplne najžiadanejším sedadlom je 7F. Tým naopak najmenej populárnym je 19C. Najrýchlejšie sú vypredané miesta v radoch šesť a sedem. Fakt, že si ľudia najčastejšie chcú v lietadle sadnúť k okienku, iste nikoho príliš neprekvapí. Avšak asi ste netušili, že tam podľa daného prieskumu s najväčšou pravdepodobnosťou narazíte na pasažierka vo veku do 25 rokov pochádzajúci z Portugalska alebo Česka. Väčšina cestujúcich navyše preferuje pravú polovicu lietadla oproti ľavej.

Výhodou sedadiel pri okienku je nielen príjemný výhľad, ale aj určitá miera súkromia. Človek si na tomto mieste navyše má kde oprieť hlavu, ak si chce na chvíľu zdriemnuť. To je veľké plus.

Miesto uprostred volia najviac tí, ktorí cestujú s niekým, vedľa koho sa chcú posadiť. Inak sa tieto sedadlá dajú označiť za čierneho Petra. Najviac sa im vyhýbajú britskí cestovatelia - 56 percent z nich sedí pri okne, 41 percent do uličky. Ľahší prístup na toaletu, väčší priestor na nohy a rýchlejší výstup z lietadla - to sú výhody, ktoré prináša sedenie do uličky. Najčastejšie ho podľa štúdie volia starší pasažieri, alebo tí, ktorí cestujú pracovne. Často tu narazíte na muža vo veku 65 rokov a viac z Nemecka či Holandska. Muži údajne sedia do uličky celkovo častejšie ako ženy.

Profilová fotka
Tento článok bol pridaný redakciou magazínu eCESTOVATEL. Ak máte záujem pridať sa k redakcii magazínu, napíšte nám e-mail, alebo zašlite súkromnú správu.