Sprístupnené jaskyne Českej republiky

V podzemí si každý predstavuje ukryté poklady a do určitej miery je to i pravda...
Milióny rokov sú tu uchované doklady o vzniku a vývoji prírody, geologickej stavbe, existencii a vývoji živočíchov, rastlín a taktiež doklady o vzniku a vývoji človeka i jeho kultúry. Jaskyne si vedia svoje poklady dobre chrániť. Mnohokrát sa do nich hľadajú vstupy či hrozí nebezpečie vo vnútri v podobe nedýchateľných plynov. V Českej republike je takmer 4 000 jaskýň. Z nich je verejnosti prístupných 14. Každá z nich je iná, v každej nájdete nejakú zvláštnosť odlišujúcu sa od ostatných.

V Libereckom kraji nájdeme Bozkovské dolomitové jaskyne, v Stredočeskom Konepruské jaskyne a v Juhočeskom Chýnovskú jaskyňu. Južná Morava má Jaskyňu na Turolde a päť jaskýň Moravského krasu – Punkovnú jaskyňu s priepasťou Macocha, Jaskyňu Balcarku, Katarínsku jaskyňu, Slupskošošovskú jaskyňu a Jaskyňu Výpustok.

Jednou z najdlhšie otvorených jaskýň pre verejnosť je Chýnovská jaskyňa, ktorú sa určite oplatí navštíviť. Bola objavená v malom selskom lome na južnom svahu Pacovej hory. V roku 1863 tu skalník Vojtech Rytíř pri práci pustil kladivo, ktoré zapadlo do trhliny v skale. Aby nástroj našiel, musel sa pretiahnuť do pukliny a prekvapene zistil, že úzska štrbina sa mení v širokú chodbu, ktoré pokračuje do hĺbky. Či kladivo našiel sa už nedozvieme, dôležité však je, že objavil vchod do jaskyne, v tej dobe najväčšia v Čechách. 

Profilová fotka
Tento článok bol pridaný redakciou magazínu eCESTOVATEL. Ak máte záujem pridať sa k redakcii magazínu, napíšte nám e-mail, alebo zašlite súkromnú správu.