Výlet po stopách dinosaurov i do krováckej galérie

Podobne ako v okolí dedinky Malealea sú kresby krovákov k videniu i na juhu Lesotha blízko päťnásťtisícového Quthingu, ktorý sa nachádza pri hraniciach s juhoafrickou republikou Eastern Cape. V oblasti doteraz prežívajú Sanovia a okrem Basutov tam žijú i Xhosovia. Tí nie sú pre Európanov nijako odlišní, len nosia iné klobúky. Milovníci skamenelín tu ale narazia na stopy rôznych druhov primitívnych dinosaurov.

Výlet po stopách dinosaurov i do krováckej galérie

Ku kresbám krovákov v Qomoqomongu trvá cesta niekoľko hodín a najlepšie je opäť offroad. Na konci mesta ale možno vidieť aj v skalách stopy rôznych druhov primitívnych dinosaurov, ako bylinožravých, tak mäsožravých vo vrstvách z prelomu triasu a jury starých asi 180 až 200 miliónov rokov. Okrem odtlačkov trojprstých končatín rôznych veľkostí sú vidieť aj stopy chvostov.

V oblasti žili všežraví, až desať metrov dlhí plateosauri rodu Euskelosaurus aj ich štvormetroví príbuzní Massospodnylus. Ďalšie stopy patria menším vtákopanvovým, asi metrovým Heterodontosaurům a Lesothosaurům. Milovníci triasových skamenelín môžu ale zamieriť aj do Leribe, Romi a morí.

Quthing síce pôsobí ako ďalšia zapadnutá africká diera, ale v skutočnosti je to správne stredisko. Uprostred jednej hlavnej ulice je okrem rôznych kolonial a samoobslúh dokonca aj niekoľko bankomatov a bánk. Nájdete tam aj jeden slušný hotel, ktorý leží priamo nad hlbokou riekou Ornago. Tá zásobuje vodou JAR. Kto by hľadal lacnejšie ubytovanie, môže zvoliť miestne guesthouse.

Profilová fotka
Tento článok bol pridaný redakciou magazínu eCESTOVATEL. Ak máte záujem pridať sa k redakcii magazínu, napíšte nám e-mail, alebo zašlite súkromnú správu.
cron