Safari je ideálnou rodinnou dovolenkou

Zažívame to stále častejšie. Rodičia chcú ukázať svojim deťom svet. Chcú, aby videli, že svet je oveľa väčší a zložitejší, než je ich vlastná krajina. Dokonca oveľa väčšie a zložitejšie než Európa a dovolenka nie je len pláž, leňošenie a pod. Rodičia stále častejšie berú deti do sveta aj za poznaním. A čoraz častejšie aj do krajín, kam by to ich vlastných rodičov ani nenapadlo. Čo môže rodine priniesť spoločná cesta na safari?

Generácie súčasných tridsiatnikov a štyridsiatnikov chcú cestovať trochu inak, než cestovali ich rodičia. Sú v plnej sile a chcú aktívnu dovolenku. Netúžia po konkrétnych destináciách, ale po zážitku, po niečom, na čo budú spomínať celý život. A rovnako pristupujú k rodinnej dovolenke, dávajú prednosť spoločnému zážitku, zážitku, ktorý bude zaujímavý pre všetkých z rodiny. Afrika je vynikajúcou príležitosťou pre rodinné zážitky. Cesta ale musí byť vopred veľmi starostlivo pripravená. Pri príprave musia byť brané na vedomie mnohé odlišnosti cestovania rodín s deťmi od cestovania samotných dospelých. Všetko musí byť podriadené prednostným zmyslom cesty - spoločnému zážitku rodiny.

Kvalitné rodinné safari možno zažiť v Juhoafrickej republike, v Tanzánii, v Keni, ale aj v Zimbabwe pri Viktóriiných vodopádov. Vždy je dôležité dbať na to, aby rodina mala terénne vozidlo iba pre seba.

Každý kompromis z tejto požiadavky ohrozuje spoločný zážitok, ohrozuje hlavný zmysel celej cesty. Jedine keď vozidlo bude slúžiť len Vám, môžete prežívať dobrodružstvo v africkej divočine v intimite svojej rodiny a nemusíte sa podriaďovať prianiam, túžbam a tempe niekoho ďalšieho. Rovnako dôležité je trvať na terénnom vozidle a neuspokojiť sa s mikrobusom. Kúzlo rodinného safari je v príležitosti spoločného pozorovania zvierat a terénne vozidlo vám umožní dostať sa k nim oveľa bližšie a je k pozorovaniu zvierat oveľa lepšie upravený.

Vybrať krajinu a lokalitu pre svoje rodinné safari musíte aj podľa veku detí, s ktorými cestujete. V Keni a Tanzánii neodporúčam safari s deťmi mladšími 8 rokov, kdežto v Juhoafrickej republike sú lokality vhodné aj pre deti vo veku 6 rokov. U mladších detí je určite vhodné vyberať lokality, kde nehrozí malária, teda lokality vo vyšších nadmorských výškach. Spoločný zážitok z poznávania divokej africkej prírody umocnite možnosťou pešieho putovania savanou alebo búši. Adrenalín pešieho safari, stopovanie zvierat, pocit lovca, vône a pachy divočiny, zvuky drobných živočíchov, spev vtákov, ale aj ticho plné napätia, to nemožno zažiť bez pešej prechádzky. Vyberajte preto lokality, kde môžete prežiť aj pešie safari.

V Tanzánii môžete svoje rodinné safari doplniť neopakovateľným zážitkom z návštevy krátera Ngorongoro. V Keni môžete nahliadnuť do života bojovníka kmeňa Samburu au Viktóriiných vodopádov môžete svoje safari doplniť mnohými ďalšími aktivitami - prechádzkou s levmi, plavbou na kajaku po rieke Zambezi, jazdou na slonoch a návštevou vodopádov. V Juhoafrickej republike môžete navštíviť Kapské Mesto a v jeho okolí si urobiť prechádzku na kolesách pri myse Dobrej nádeje, navštíviť kolóniu tučniakov pri mestečku Simon 's Town a navštíviť majestátne Stolovú horu.

Ak si chcete aj oddýchnuť pri mori, safari v Keni a v Tanzánii môžete zakončiť pobytom na Zanzibare a putovanie po Juhoafrickej republike môžete predĺžiť pobytom na Mauríciu. Vždy je ale nutné vedieť, kedy sa kam môžete vydať. Kedy je kde aké počasie a aké je vhodné obdobie z hľadiska migrácie zvierat. Letieť s rodinou do Afriky vyžaduje odbornú prípravu a zázemie, tzv. Čierna Afrika nie je Stredomorské pobrežie, má úžasné čaro, má mnoho tvárí a nie všetky sú vľúdne, takže kvalitný partner je absolútne nevyhnutný pre elimináciu nebezpečenstva a jednoduchšie poodhalenie všetkých jej krás.

Profilová fotka
Tento článok bol pridaný redakciou magazínu eCESTOVATEL. Ak máte záujem pridať sa k redakcii magazínu, napíšte nám e-mail, alebo zašlite súkromnú správu.
cron